Kategoriler
bitcon haberleri

Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır

Bitcoin Nedir? Bitcoin en basit ifadeyle bir sanal para birimidir. Hayatıma 2009 yılında Satashi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından sokulan Bitcoin, kripto para birimlerinin ilk örneğidir. Bitcoin, bir devlete, bir bankaya, bir merkeze bağlı değildir, kullanıcıları tarafından yönetilmektedir. Bu sebeple dünyanın herhangi bir yerinden başka bir yerine para transferi fiat paralara göre çok daha kolay ve ucuzdur.

Bitcoin, bir bankaya gitmeden internet üzerinden para ve varlık alıp satmanızı, Bitcoin ile anlaşmalı internet sitelerinden alışveriş yapmanızı mümkün kılar.

Bitcoin, çıktığı günden bu yana oldukça değer kazanmış ve sadece ilk kripto para olmakla kalmayıp daha sonra çıkan tüm kripto paralar içerisinde en değerlisi olarak kalmayı başarmıştır. Bitcoin’in günümüzdeki toplam piyasa değeri 169,271,858,707 dolardır.

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

Bitcoin, herhangi bir yöneticiye, bir merkeze sahip değildir. Bitcoin’in yönetici Bitcoin’in kullanıcısı olan ve Bitcoin üzerinden işlem yapan herkestir. Başka bir değişle sistemin güvenilirliğini sağlayanda ve Bitcoin para biriminin değerini koruyanda kullanıcıların ta kendisidir.

Bitcoin, yapılan işlemlerin kaydedilmesinde Blockchain adı verilen bir veri tabanı sistemi kullanmaktadır. Bu veri tabanı sisteminde Bitcoin kurulduğu tarihten bu yana yapılan her işlem kayıtlıdır ve her bir kullanıcı tarafından görülmektedir. Blockchain istemi üzerinden geriye dönük işlem yapmak ve kayıtları değiştirmek mümkün değildir. Kayıtların bir bilgisayarda toplanmaması nedeniyle geriye dönük bir değişim yapılmak istenirse Blockchain veri tabanının kullanıldığı tüm bilgisayarlarda aynı işlemin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sistem Bitcoin üzerinden yapılabilecek manipülasyonun önüne geçmekte ve kayıtların en doğru şekilde korunmasını sağlamaktadır. Veri tabanı olarak Blockchain siteminin kullanılması dolayısıyla Bitcoin oldukça güvenilir bir kripto para birimidir.

Bitcoin Nereden Alınır?

Dünyanın her yerinde kolaylıkla Bitcoin alabilmenizi sağlayan borsalar ve aracı kurumlar mevcuttur. Türkiye’de de Bitcoin alabileceğiniz bir çok kurum bulunmaktadır. Bitcoin alabilmeniz için bu kurumalara ya da borsalara başvurmanız ve yapılması gereken işlemleri yapmanız yeteri olacaktır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alabilmek için öncelikle yapmanız gereken Bitcoin borsaların veya aracı kurumların yardımlarıyla hesap cüzdanı açmak ve kimlik doğrulatmaktır. Kimliğini doğrulandıktan sonra size bir referans kodu gelecektir. Bu referans kodunu borsanın veya aracı kurum anlaşmalı olduğu bankaya gönderilmesi gerekmektedir. Referans kodu gönderim işlemi tamamlandıktan sonra önceden açmış olduğunu hesap cüzdanınıza gelen para ile Bitcoin-TL seçeneğinden paranızı Bitcoin’e çevirerek işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz. Bitcoin alımını anlatılan bütün işlemleri yaparak kredi kartı ile gerçekleştirmenizde mümkündür. Kredi kartı ile Bitcoin almanız durumunda her ay gelen ekstre ile ödeme yapabilirsiniz.

Bitcoin Haberleri Nereden Takip Edilir?

Bitcoin Haberleri nereden takip edilir? Bitcoin her geçen gün değer kazanan ver kullanıcılarına kazançlı yatırım imkanları sunan bir para birimidir. Bitcoin ilk çıktığı dönemlerde 1 dolar,  1,300 Bitcoin civarında idi. Şimdi ise 1 Bitcoin, 9 bin doların üzerindedir. Buna ek olarak Bitcoin ilk çıktığı yıllardaki kadar kolay bulunan bir kripto para değildir. Bu sayılan sebepler dolayısıyla Bitcoin kullanan veya yatırım yapmayı düşünen kişilerin Bitcoin ile ilgili haberleri takip ederek yatırımlarını ve işlemlerini bu şekilde yapmaları tavsiye edilmektedir. Bitcoin dünyasındaki değişimler,  Bitcoini’in düşüşte ya da yükselişte olmasıyla alakalı pek çok bilgiler dünya da ve Türkiye’de pek çok haber kaynağı tarafından takip edilmekte ve Bitcoin meraklılarının hizmetine sunulmaktadır. Bitcoin ile ilgili en güvenilir bilgiye ve en son bitcoin haberlerine “En Kripto Haber.” adresinden rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Tek yapmanız gereken “enkriptohaber.com” a girerek ”Bitcoin” seçeneğine tıklamak ve günü gününe hazırlanan en son haberlere ulaşmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir